8140

نحوه ثبت درخواست تعمیر کولر آبی

 

اگر به دنبال تعمیر و یا تعمیر کولر آبی خود هستید در خدمت شما هستیم.شما می توانید به راحتی با کلیک بروی دکمه زیر فرم را تکمیل کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

اگر انتخاب نهایی شما باشیم با افتخار در کنارتان هستیم.

شماره تماس : ۰۲۱۴۴۶۳۵۳۹۶

عیب یابی و تعمیر کولر آبی

 
قطعات و تجهیزات کولر های آبی به سه قسمت دسته بندی می شوند :

الکتریکی : شامل کلید های قطع و وصل، پمپ آب و موتور کولر

مکانیکی : شامل توبین هوا، تسمه و شناور

ثابت : دریچه ها، بدنه کولر، اتصالات آبرسانی و شیرتخلیه

سرویس کولر

ابتدا کولر را خاموش و برق آن را قطع نمایید. دریچه های خروجی باد کولر در اتاق ها و سالن ها را باز کنید تا در شروع کار کولر به موتو فشار نیاید. سپس اقدام به سرویس کولر نمایید.

دریچه های کولر را باز کنید. برای این کار درپوش را از محل های مخصوص گرفته و بشکل عمودی به طرف بالا بکشید تا قسمت انتهای کولر جدا شود سپس درپوش را به طرف خارج کشیده و آن را بیرون آورید. در صورت کهنه بودن پوشال ها، آنها را تعویض نمایید و در غیر این صورت آنها را با آب بشویید. هر دوسال یکبار پوشال ها را تعویض نمایید. شکم پوشال ها را بگیرید تا آب روی تسمه و پمپ نپاشد.

دریچه اطمینان آب را باز کنید و تشتک پایین را بشویید. در صورتی که کف کولر رسوب دارد با مواد جرمگیر آن را تمیز کنید.

کفی و پایه های تشتک و محل نصب شناور را با سمباده تراشیده و ضد زنگ بزنید و سپس رنگ کنید تا عمر آن افزایش یابد.

قطعات الکتریکی نیاز به سرویس ندارند و ارزش تعمیر ندارند در صورت خرابی تعویض کنید. قطعات مکانیکی را کنترل کنید و محل اتصال محور توربین هوا به بولبیرینگ ها را روغن کاری کنید. تسمه را چک کنید که متعادل باشد نه خیلی سفت و نه خیلی شل. در صورت خرابی تسمه آن را تعویض نمایید. واتر پمپ را باز کنید و رسوب های آن را تمیز کنید. آن را روغن کاری کرده و دوباره نصب نمایید. ناودان ها را تمیز کنید.

کولر را روشن کنید و اطمینان حاصل کنید که موتور و پمپ بدرستی کار می کند. تشتک تحتانی را از آب پر کنید و کولر را روشن کرده  مطمئن شوید که مسیر آب در شلنگ و سه راهه و اب پخش کن ها باز است.

اگر محور موتور لق شده با استقاده از واشر آن را متناسب کنید. یاتاق ها را روغن کاری کنید. شناور را تنظیم کنید بطوری که آب از تشتک یا دریچه بیرون نریزد.

فلکه آب کولر را باز کنید و مطمئن شوید که شناور کولر سالم است. اگر آب به درستی وارد کولر نمی شود و یا عمل قطع آب درست انجام نمی شود شناور را تعویض کنید.

پس از بستن شیر تخلیه از زیر کولر اطمینان حاصل کنید که چکه نمی کند. اگر شناور سالم باشد سطح آب باید یک سانتی متر پایین تر از ارتفاع شیر تخلیه متوقف شود. ضمناً دقت کنید که سطح کولر نسبت به سطح زمین تراز باشد.

توری دور پمپ را تمیز کنید. کف پمپ آب با کف کولر حداقل یک سانتی متر فاصله داشته باشد. پمپ کولر را روشن کنید و اتصالات را به دقت بررسی کنید که چکه نداشته باشند زیرا یکی از مهمترین دلایل سوختن موتور کولر و پمپ، چکیدن اب روی بدنه موتور است.

دو دریچه کولر را ببندید و کولر را روشن کنید و با دقت صحت کارکرد کولر را کنترل کنید. گاهی اوقات اب از بالا رو پوشال ها می ریزد و به جای تخلیه از پایین منحرف می شود و روی توبین هوا یا پمپ می پاشد. همه این موارد را کنترل کنید.

درب جعبه تقسیم کولر را ببندید. در صورت عملکرد صحیح دریچه را دیگر را نیز ببندید.

برای تهویه بهتر، پمپ را ۱۰ دقیقه روشن بگذارید تا پوشال ها خیس شوند سپس کولر را روشن کنید.

عیب یابی، دلایل و تعمیر کولر آبی

روشن نشدن کولر و پمپ آب

فیوز برق را بررسی کنید که برق داشته باشند و در صورت خرابی آن را تعویض نمایید. در صورت سالم بودن فیوز احتمال دارد در سیم فاز یا نول قطعی وجود داشته باشد و مشکل نرسیدن برق به ترمینال کولر است محل قطعی را پیدا کنید و عیب را رفع کنید.

کار نکردن موتور کولر و وزیدن باد گرم

تشتک کولر را بررسی کنید که آب وارد تشتک می شود یا خیر. گرفتگی شناور را برطرف کنید و والو را چک نمایید. اگر شناور رسوب گرفته با استفاده از سرکه رسوب زدایی کنید و لوله های رابط آب را تمیز کنید.

اما اگر آب در تشتک وجود دارد و تشتک به درستی کار می کند آب پخش کن های کولر و پمپ آب را چک کنید.

کم بودن کیفیت باد خنک

در صورتی که کولر کار می کند و پمپ و سیستم آبرسانی کولر به درستی کار می کند شل بودن یا سفت بودن تسمه را بررسی کنید. با دست تسمه را فشار دهید تسمه نباید نه زیاد سفت باشد و نه شل. اگر شل یا سفت بود باید برای اینک تسمه را تنظیم کنید پایه موتور را شل کرده و موتور را به سمتی که تسمه سفت یا شل تر شود حرکت دهید.

بهترین حالت تسمه حالت تسمه طوری است که وقتی تسمه را با انگشت فشار می دهید یک بند انگشت پولی های تسمه به هم نزدیک شوند و یا اینکه وقتی کولر را خاموش می کنید پروانه فوراً نایستد و حدود ۵ الی ۶ دور بچرخد و بعد متوقف شود.

اگر تسمه تنظیم بود احتمالا موتور کولر نیم سوز است بخصوص اینکه اگز زمان زیادی از عمر کولر گذشته باشد. برای مطمئن شدن از آن جریان موتور را بررسی کنید. در حالت نیم سوز شدن موتور جریان نشان داده شده چندین برابر اندازه درج شده روی موتور است.

دلیل دیگر کیفیت بد پوشال هاست. پوشال نازک یا پوسیده باعث می شود که جریان هوا راحت از کولر خارج شود و یا وارد کولر شود.

روشن نشدن موتور

اگر موتور صدایی می دهد ولی روشن نمی شود احتمالا سیم پیچ راه انداز موتور سوخته و یا به کلید گریز از مرکز وصل نشده اما سفت بودن تسمه نیز دلیل دیگری است که باید بررسی شود. در راستا نبودن پولی های تسمه را نیز چک کنید.

نیم سوز بودن سیم پیچ دور تند و یا سوختن خازن هم می تواند دلیل این صدا باشد.

کارکردن تنها در دور تند یا کند

موتور کولر از نوع موتورهای دو دور است. این موتورها یک سیم پیچ برای راه اندازی شدن و دو سیم پیچ هم برای دور کند و دور تند دارند. در این حالت اگر موتور فقط در یک دور کار می کند احتمالا یکی از سیم پیچ ها سوخته است.

و یا اینکه کلید تبدیل خراب است که می تواند به دلیل جوش خوردن کنتاکت های درون کلید باشد. فیوز را قطع کنید، کلید تبدیل را باز کنید و با اهم متر حرکت اهرم بین کنتاکت ها را بررسی کنید. اگر در کنتاکت ها جوش خوردگی وجود داشت آنها را جدا کرده و سمباده بکشید و دوباره نصب کنید.

صدا دادن کولر

خراب بودن یا شل شدن تسمه، گشاد کردن یاتاقان ها، تاب داشتن فن پروانه، خراب شدن موتور فن و یا تراز نبودن مکان کولر می تواند از جمله دلایل صدای زیاد کولر باشند. با یک بررسی می توانید تسمه، یاتاقان ها و یا فن را چک و معیوب بودن را تشخیص دهید و در صورت نیاز مشکل را برطرف کنید.

اگر یاتاق ها گشاد کرده باشند باید بوش ها را تعویض نمایید و یا اگر تسمه و پولی ها شل است آن ها را سفت کرده و یا تعویض نمایید.

نتیجه گیری

هنگام شروع فصل گرما در سرویس کولر آبی خود دقت کنید و به موقع آن را سرویس نمایید. برای کولر از سایبان مناسب استفاده کنید تا بهره وری کولر به حداکثر برسد.

با پایان فصل گرما آب تشتک را خالی کنید و شیر ورودی آب کولر را ببندید. روی کولر را کامل بپوشانید تا از گرد و خاک و باران مصون بماند و دریچه های کولر را ببندید.

ثبت درخواست تعمیر لوازم خانگی

 

سوالات متداول !

 
کارشناسان تهران سرویس  بعد از ثبت درخواست جهت هماهنگی با شما تماس گرفته تا در زمان مورد نظر شما ، تعمیرکار با تجربه و متخصص خود را به محل اعزام کنند.
 
آیا کارشناسان تعمیر بدون هماهنگی با من در زمان مقرر مرجعه می کنند ؟
خیر . تمامی تعمیر کاران تهران سرویس قبل از مراجعه حتما با شما تماس گرفته و زمان حدودی حضور خود را هماهنگ میکنند.
چطور و چه زمانی هزینه را پرداخت کنم ؟
شما میتوانید پس از اتمام کار و تعمیر لوازم خانگی و برطرف شدن مشکل هزینه اعلام شده از طرف تعمیر کار را به خود ایشان و یا حساب تهران سرویس واریز نمایید.
آیا برای تعمیر لوازم خانگی نیاز به تهیه قطعه توسط من می باشد ؟
خیر . در صورتی که در هنگام انجام تعمیر نیاز به تعویض قطعه باشد ، تعمیر کاران تهران سرویس این کار را انجام می دهند.